Самопідготовка
Мета:
- закріпити набуті знання, уміння, навички
під час уроку в ігровій формі застосовуючи елементи інноваційних технологій;
- корегувати у дітей увагу, мислення;
- розвивати зв’язне мовлення, збагачувати
словниковий запас учнів;
- виховувати старанність, наполегливість,
взаємодопомогу, почуття прекрасного.
Обладнання:
роздаткові картки, осіннє листя,
картинки з тваринами.
Хід самопідготовки
І.
Організаційна частина.
- Діти,
сьогодні до нас завітали гості. Привітайтеся з ними!
(Діти вітаються)
– Раді вітати Вас в нашій оселі,
Зичимо щастя,
здоров’я, добра.
Вихователь. Сядьте, діти, всі гарненько,
Руки покладіть
рівненько,
Голову вище
підніміть,
Свої плечі розведіть.
На мене уважно
подивіться
І легенько посміхніться.
ІІ.
Основна частина
Наша самопідготовка сьогодні називається
«Подорож з осіннім листочком».
Мета
самопідготовки – це закріпити ваші знання, уміння, навички набуті під час
уроку, будемо поповнювати свій словниковий запас. А закріплювати ми будемо
знання сьогодні в ігровій формі.
Щоб краще і змістовно виконати домашнє
завдання, ми будемо сьогодні працювати під девізом. А для того, щоб дізнатися
під яким, ви повинні роз’єднати слова.
Вправа
«Роз’єднай слова»
Безтруданемаплода
- Давайте
всі разом прочитаємо наш девіз. (Діти читають.)
Без труда нема плода
Молодці!
А що наш девіз означає? (Відповіді дітей.)
Правильно. Сьогодні ми повинні старанно
працювати, щоб отримати хороший результат, тобто виконати добре домашнє
завдання.
А тепер,
послухайте віршик.
Небеса прозорі,
Мов глибінь ріки.
Падають. як зорі
З дерева листки.
Дітки, яка пора року
зараз? Який місяць? А чому саме листопад? А хто знає віршик про осінь?
ЛИСТОПАД
Осінь, осінь, листопад,
Жовте
листя стелить сад.
За моря в краї далекі
Відлетіли вже лелеки.
Хмари небо затягли,
Вітер віє з-за гори,
Ходить осінь листопадом,
Жовте листя стелить садом.
А. Житкевич
Молодці!
Подивіться, дітки, у віконце. Сьогодні
похмурий, холодний день, але ще зовсім недавно пригрівало сонечко і золотило
своїм промінням листочки дерев у жовтий, червоний та багряні кольори. Що ж сталося з деревами? Де поділося пишне
вбрання? (Відповіді дітей.)
Сьогодні, коли я поспішала до вас, прямо
переді мною вальсуючи, ніби у танці, упав кленовий листочок. Він був настільки гарний, що я не втрималалась,
щоб не підняти його і ось він тут.
Дітки,
листочок шепоче мені і просить вашої допомоги. Він просить, щоб допомогли йому
дістатись до товариша, який далеко у лісі живе.
Допоможемо листочку зустрітися з другом?
(Відповіді дітей.) Але спочатку треба
пройти випробування на уважність.
Тренінг уваги «З якого дерева листочок»
Вам потрібно назвати
листя яких дерев ви бачите на картинці.
(Листя з ясена, клена, дуба, липи)
Молодці! Гарно справилися із цим завданням.
Отже, вирушаємо у подорож з осіннім
листочком до лісу.
Ліс давно чекає на вас і ласкаво просить.
Але лісом шлях довгий і ми поїдемо на велосипедах. Закрийте очі і уявіть собі,
що ви сіли на велосипед.
І в перед!
Вирушаємо якраз
Що це трапилося в нас?
Далі їхати не
сила-
Раптом колесо
спустило!
Тільки чути
тихий свист: «С-с-с-с-с-с!»
Треба колесо нам
підкачати
Де ж насоса нам
дістати?
Та листочок дає
підказку
Справитись з
завданням вчасно!
А
щоб виконати завдання, давайте
спочатку пригадаємо, що відбувалося на сьогоднішніх уроках. (Діти «по
гарячих слідах» пригадують те, що відбувалося на сьогоднішніх уроках. Я
допомагаю, ставлячи навідні питання. Це сприяє формуванню навичок пригадування
для відтворення у цей момент знань. Діти оцінюють свою роботу, відповідаючи на
питання.)
- Що вам сьогодні на уроці з української
мови найбільше запам’яталося?
- Хто із
вас був активним на уроці?
- Уважним,
старанним?
Як людина стає розумною? Прочитавши 100 або
1000 розумних книжок, можна стати розумним? Ні, людина стає розумною, коли
мислить, шукає на кожне запитання свою відповідь. Спочатку на маленькі
запитання, не дуже важкі, а поступово – на складні й великі. От і ми з вами
розвиватимемо свій розум саме зараз, під час виконання домашніх завдань.
«Гімнастика розуму» (8 - 10 хв.)
- Щоб
ви могли налаштуватися на виконання домашнього завдання і якнайшвидше
включитися у розумову працю, ми виконаємо так звану «гімнастику розуму», чи
інтелектуальну розминку. Сьогодні таку розминку підготував нам листочок.
Перевіримо міцність здобутих ваших знань з української мови. Давайте
пригадаємо, що ви вивчали на уроці? (Відповіді дітей.)
А зараз ми перевіримо ваші набуті знання.
- Що позначає буква «знак м’якшення» ь
на письмі? (Мякий приголосний звук н,т,ц,д,л..)
- Чи можна
при переносі розривати буквосполучення ьо?
(Не можна при переносі розривати буквосполучення ьо. Під час переносу слова знак «м’якшення» ь залишай із попередньою буквою. По-льо-вий.)
Молодці! Пригадали ми з вами правила.
Виконаємо завдання, яке знаходиться на листочках. Подивіться на дошку, і розгляньте малюнки:
– «Гімнастика
розуму»
- Запиши назву малюнку. (Заєць. Ведмідь. Олень.)
Допиши ще по три
слова з м’яким знаком (ь).
- Скільки звуків і букв у кожному слові?
(Заєць – б.5 зв. 5; Ведмідь – б. 7 зв. 6; Олень – б.5 зв. 4. )
- Яка буква звука не позначає? (М’який
знак).
- Які приголосні м’які?
(Відповіді дітей.)
- Складіть речення зі словами
заєць,ведмідь, олень.
Молодці! Ми перевірили, що ви також добре знаєте лісових тварин.
Отже, інтелектуальну розминку ми
провели, дякуємо нашому листочку.
Дітки, а тепер давайте пригадаємо, яке
домашнє завдання вам потрібно виконати на самопідготовці. (Відповіді дітей)
Перш ніж приступити до виконання
домашнього завдання, давайте повторимо правила виконання письмових завдань.
1. Сядь зручніше.
2. Прочитай завдання, подумай, подивись, які правила
слід застосовувати при виконанні цього завдання? Якщо забув, подивися у
підручник.
3. У разі потреби переглянь аналогічні завдання,
виконані в класі під керівництвом учителя.
4. Не поспішаючи, приступай до виконання завдання.
5. Пиши не кваплячись, але і не надто повільно. Не
відволікайся.
6. Використовуй час призначений для виконання завдання.
7. Якщо не розумієш, спитай у вихователя.
7. Виконай завдання, перевір правильність його
виконання.
Тепер прочитайте завдання. Які правила
потрібно тут застосувати? (Відповіді дітей.) Для їхнього виконання потрібно
використати правила, які ми з вами повторили. Кому не зрозуміло як виконувати
завдання?
Отже, відкриваємо свої зошити, кладемо
навскоси. І трішки розімнемо наші пальчики.
Покажіть свої долоньки, складіть пальчики
так, щоб були схожі на листочки. А тепер листочок кленовий (розкрити пальчики).
Листя опадає на парти і міцно скручується. Тепер взяли ручку і в повітрі
намалювали листочок.
Молодці! Приступайте до
виконання домашнього завдання самостійно.
Я думаю,
що за 10 хвилин ви виконаєте
завдання.
Всі активно ми працюєм.
Помилок не буде факт.
Ми
уважно помудруєм –
Вийде
добрий результат.
Самостійна робота учнів. Стежу за
роботою дітей. Здійснюю індивідуальний та диференційований підхід до учнів з
огляду на рівень їх самостійності.
Диференційована робота (по карточках)
1група
Відгадай загадку. Зроби звуко – буквений аналіз слів з м’яким знаком. П’ять братів живуть у
хаті, кожен має по кімнаті. (Пальці)
2 група
Відгадай загадку. Зроби звуко – буквений аналіз слів з м’яким знаком. Стоїть хлопець під пеньком,
накрив голову брильком.( Гриб)
3 група
Відгадай загадку. Зроби звуко – буквений аналіз слів з м’яким знаком. Не дід, а сивий, не спить, а стелиться. Вкриває землю й
океан, а звуть його…(Туман).
Дітям, які швидше за інших
виконають завдання, даю індивідуальні картки із завданням.
Само - та взаємоконтроль
виконання домашнього завдання.
-А тепер, будь ласка, перевірте
правильність виконання домашнього завдання. Ви повинні самостійно помічати свої
помилки й недоліки, а для цього потрібно бути дуже уважними, знати правила.
Потім діти здійснюють взаємоперевірку (в
парах), допомагають товаришам, надають консультації. Формування навичок
самостійного оцінювання власної навчальної діяльності підвищує впевненість
учнів у собі.
Після взаємоперевірки перевіряю їхні роботи я і
підводжу підсумки.
Підсумок.
Роздаю діткам різнобарвні листочки. (Дітки, які гарно працювали отримують
листочки червоного кольору, хто менш постарався - отримують листочки жовтого
кольору, а хто отримує зелені - тим дітям потрібно іще багато працювати).
Відклали в сторону підручник, зошит і ручку.
Ось і у
вас є насос.
Підкачаємо колеса «с-с-с-с-с-!» і відправимося в
ліс.
Ось ми дітки і дістались до лісової галявини
відпочинку.
Фізкультхвилинка
Листопад, жовтню брат,
Покидає сонний
сад.
Там він
гіллями хитав,
Лист осінній з
них зривав.
Підкрадається
щодня,
Щоб спіймати
шматочок дня.
Тому день все
присідає,
Ну а нічка –
виростає!
А тепер сіли тихесенько на місця і
продовжимо нашу подорож.
Подивіться дітки на картинки, яка краса у лісі. Яку пору року
тут показано? (Відповіді дітей.) Листочок просить, щоб ви склали речення про
осінь. А щоб вам легше було складати речення, він написав слова на хмаринках.
Вам потрібно переставити слова так, щоб утворилося зв’язне речення про осінь. А
щоб вам легше було складати, подивіться уважно на порядок слів. Давайте
пригадаємо, з якої букви пишеться перше слово у реченні. Подивіться, а яке
слово написане у нас з великої букви. (Відповіді дітей.) Так тож, це слово Осінь,
буде стояти у реченні першим.
дерева, кольори, Осінь, барвисті, у, пофарбувала
Осінь
пофарбувала дерева у барвисті кольори .
Молодці!
Подивіться
любі дітки, хто нас зустрічає?
Їжачок з
нетерпінням чекає на листочка, а навіщо – зараз дізнаєтесь.
Послухайте
вірш і скажіть, чому їжачок чекав на листочка?
Носить
листя їжачок,
Утепля
хатинку,
То
лягає на бочок,
То
ляга на спинку.
Хвалить
вітер їжачка:
Тепла
хатонька яка!
Листя
ще я насушу
І
тобі допоможу.
Як
у хатку ти зайдеш
Листям
зверху вкрию.
Ти
морози переждеш,
Переждеш завію.
Дітки, то чому ж
їжачок чекав на листочка?
ІІІ. Підсумок самопідготовки
Дітки, давайте ми зараз допоможемо їжачку
перезимувати зиму. Покажіть мені, будь ласка, хто з вас отримав листочок
червоного кольору. Ці учні гарно та
старанно працювали, тож першими вкриють їжачка своїми листочками, щоб йому було
тепло перезимувати.
Хто отримав жовтого кольору – менш сьогодні
постарались, їм потрібно ще працювати краще. Ви теж вкриваєте своїми листочками
їжачка. І в кого листочки зелені, цим учням потрібно ще багато працювати,
старатись. І ви також вкриваєте своїми листочками їжачка.
Ну ось і
ми підготували м’якеньку, тепленьку ковдру нашому їжачкові. Він зможе уже
перезимувати зиму, перечекати морози, завію.
І наш
осінній листочок, діти, дякує вам за допомогу, за те що дали змогу йому вкрити
свого товариша їжачка від лютих морозів.
Та нам вже
час повертатись до школи. Сіли на велосипеди, ще мить і ми вже в школі.
Молодці!
Всім дякую
за активну участь у самопідготовці. Я сподіваюся, що й надалі ви будете такими
ж кмітливими, уважними, самостійними, відповідальними, як сьогодні.
І також
передаю вам подяку від листочка.
А
тепер прибрали свої робочі місця.